• Drodzy rodzice / opiekunowie

W trosce o Państwa dzieci będą umieszczane tu ćwiczenia logopedyczne.

Zdaję sobie sprawę, ze wiele osób z Państwa jest zagonionych obowiązkami dnia codziennego dlatego chciałam Państwu zaproponować by udostępniane tu ćwiczenia spróbować wpleść w życie codzienne, tak by dziecko traktowało je jak zabawę
        (np. zawsze podczas wchodzenia po schodach, podczas jazdy samochodem, podczas wieczornej kąpieli itp.).

Polecam spróbować odnaleźć takie codzienne momenty na mini treningi logopedyczne, by były to dla Państwa i dziecka dogodne momenty.

Proszę pamiętać, że w terapii najlepsze efekty osiągniemy przez systematyczność. Wierzę, że codzienność czasem weryfikuje najlepsze chęci , dlatego zabezpieczmy się na wszelkie ewentualności.

Lepiej znaleźć na to czas codziennie przez 5-10 minut i wykonać kilka ćwiczeń podczas rutynowych czynności , niż raz w tygodniu przećwiczyć zadania.

Po przeprowadzonych badaniach przesiewowych oraz wstępnej diagnozie, każdy rodzic dziecka objętego terapią logopedyczną otrzyma informację zwrotną. Jeśli dziecko będzie zakwalifikowane na terapię poinformuję Państwa do jakiej grupy zostało przypisane dziecko (a także o terminie zajęć) oraz o konieczności założenia zeszytu by na bieżąco się z Państwem kontaktować i przekazywać wskazówki do ćwiczeń w domu .

Poniżej prezentuję małą pigułkę norm wymowy dziecka w określonym wieku:

3-latek

- Wymawia wszystkie samogłoski (ustne i nosowe).

- Powinien wypowiadać spółgłoski: „p”, „b”, „m”, „f ”, „w”, „ś”, „ć”, „dź”, „ń”, „k”, „g”, „h”, „t”, „d”, „n”, „l”, „ł”, „j”.

Potrafi wymówić głoski: „s”, „z”, „c”, „dz”. Chociaż wiele głosek dziecko potrafi wypowiedzieć w izolacji, w mowie potocznej może zastępować je głoskami zbliżonymi. Często: „s”,„z”, „c”, „dz”, „sz”, „ż”, „cz”, „dż”, są zastępowane przez zmiękczone odpowiedniki: „ś”, „ź”,„ć”, „dź”, „r” wymawiane jest jako „l”, zamiast głoski „f ” niekiedy występuje „h”.

Dziecko powinno wymawiać prawidłowo wyrazy takie jak np. LODY, KOT, OSA, LALKA, MAK, LOKOWKA, DOM, NUTY.

Gdy dziecko w wieku 3 lat w miejsce dźwięku „r” wstawia „j”, np. zamiast „rower” wymawia„jowej”, należy udać się do specjalisty. W tym wieku dopuszczalna jest jeszcze wersja

lowel”.

4-latek

Utrwala wymowę głosek: „s”, „z”, „c”, „dz”; dziecko nie powinno już wymawiać ich jako: „ś”,

ź”, „ć”, „dź”. Pojawia się głoska „r”. Głoski: „sz”, „ż”, „cz”, dż” dziecko jeszcze zamienia na:

s”, „z”, „c”, „dz” (seplenienie fizjologiczne).

Dziecko rozwija zdolność narracji, opowiada o wydarzeniach, zdaje relacje, zadaje pytania,jest ciekawe świata.

Dziecko powinno wymawiać prawidłowo wyrazy takiej jak: LAPTOP, MAJONEZ, PŁOT,PAJĄK, PIŁKA, KOGUT, JABŁKO, MUZYKA.

5-latek

Dziecko powinno już umieć wymówić w prawidłowy sposób głoskę „r”.

Pięciolatek powinien już wymawiać prawidłowo wyrazy takie jak np. ROWER, PAPRYKA, KARTY, PARASOL, TRAKTOR, MROWKA, HUŚTAWKA.

6-latek

Dziecko powinno mieć już cały zasób głosek. Wszelkie odchylenia od normy
        w kwestii wymowy powinny być konsultowane z logopedą.

Może jeszcze nie rozróżniać szeregów: szumiącego: „sz”, „ż”, „cz”, dż”, syczącego: „s”, „z”,„c”, „dz”. Powinno jednak być to już rzadkością.

Dziecko doskonali umiejętność narracji, wymyśla rymowanki, zna zwroty grzecznościowe i umie je wykorzystać.

Dziecko powinno wymawiać wyrazy: DRZEWO, ŻABA, PACZKA, SZLAFROK, KRZEW, NOŻYCZKI, ŻMIJA, KASZTAN.

Jeśli po powyżej lekturze coś Państwa niepokoi bardzo proszę
        o przekazanie informacji wychowawcy grupy, będę miała na uwadze Państwa wskazówki.

Sylwia Zielińska-Zyzik – logopeda

05-09.09.2022r. Ćwiczenia wstępne

Propozycje ćwiczeń podzieliłam na kategorie nieprawidłowej realizacji poszczególnych głosek.

SZEREG SZUMIĄCY - SZ, Ż, CZ, DŻ

Cmokanie wargami ściągniętymi w ryjek.

Szerokie położenie języka, na kształt łopaty, na dolnej wardze.

SZEREG SYCZĄCY - S, Z, C, DZ

Rozciąganie warg do uśmiech z wymawianiem „i”.

Dotykanie językiem górnych i dolnych zębów przy otwartych ustach.

SZEREG CISZĄCY - Ś , Ź, Ć, DŹ

Układanie ust w lekki uśmiech, następnie powrot do neutralnej pozycji.

Dotykanie na przemian czubkiem języka wewnętrznej strony górnych

i dolnych zębów.

ROTACYZM - R

Naśladowanie odgłosow otoczenia:

zimno brr, brr, brr;

samochód/ motocykl brum, brum, brum;

Wysuwanie i wsuwanie języka przez lekko zbliżone zęby.

KAPPACYZM , GAMMACYZM – K/G

Opieranie języka o dolne zęby.

Śmiech: „he, he”, „ho, ho”, „hi, hi’, „ha, ha”.

MOWA BEZDŹWIĘCZNA

Ćwiczenia oddechowe:

Dmuchanie na skrawek papieru.

Wykonywanie wydechu przy wymawianiu „s” – z jednakową głośnością.

Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego:

Cmokanie.

Przesadna artykulacja głosek: a-i-o-e-u-y, a-i-u, a-e-u.

RYNONALIA (NOSOWANIE)

Ćwiczenia oddechowe:

Wąchanie kwiatów – wdech i wydech nosem.

Dmuchanie baniek mydlanych: długo – krótko – długo.

Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego:

Wdech i wydech przez nos przy zamkniętych ustach.

Wdech i wydech przy szeroko otwartych ustach.